skip to Main Content
Yaşam Koçluğu Merkezi

Yaşam Koçluğu Merkezi

Yaşam Koçluğu Merkezi

Sürekli gelişim içinde olmak, hayat boyu öğrenme fırsatını yakalamak, kendi değerlerimizi ve hedeflerimizi belirlemek ve onları gerçek bir plan içinde yaşamak herkesin hayalini kurduğu bir yaşam tarzı… Peki bu yaşam tarzı için neler yapıyoruz? Nasıl bir plan belirliyoruz? Bu yaşam tarzını yaşamak ve ulaşmak için bir yolumuz var mı? İşte tüm bu soruların cevabını koçluk eğitimlerinde ve koçluk serüveninde bulabiliriz.

Yaşam koçluğu bizlerin en yüksek potansiyelimize ulaşmamızı sağlayan bir yolculuk, eğitim ve bilgilenme biçimidir. Kişilerin hedeflerine ulaşmalarını ve zaten içlerinde var olan potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için yapılan bir yolculuktur. Nihai hedef ise, hedefleri gerçekleştirebilmek, bireylerin hayatları boyunca kullanabilecekleri kalıcı yöntemlerle planlı bir şekilde hayatlarını ve kariyerlerini geliştirmektir.

Son zamanlarda koçluk özellikle de kariyer konusunda popüler bir uygulama haline geldi. Ama aslında, kariyere bakarken kişilerin hayatlarına tümden bakmak gerekmektedir. Kariyer konusundaki ilerleme ya da ilerleyememem tüm hayata yayılan bir süreçtir. Yani, bu ilerlemeler ya da gerilemelerden tüm yaşantının yansımayı görülür. Öncelikle, kişinin  kişisel ve bireysel gelişimlerine bakmak gerekmektedir. Koçluğu bu hususta bir destek sistemi gibi görmek ve o şekilde kullanmak faydamıza olur. Hem bireysel olarak, hem de kariyer yolumuzda sorunlarımızı çözmek ve böylece gelişime yönelik bir hayat tarzı benimsemek için kullanılan koçluk her açıdan gelişimi destekler. Yine son yıllarda ifade biçimlerinde sürekli değişim gösteren bir olgu olan koçluğu farklı alanlara ayırmak mümkün, yaşam Koçluğu, Yönetici Koçluğu, Takım Koçluğu Kurumsal Koçluk, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu, Ebeveyn Koçluğu gibi alanlardan bahsetmek mümkün. Ancak, yine üstüne basarak belirtmek gerekiyor ki, mutlaka her şeyin özü kendi içimizdedir ve eğer bir başlangıçtan söz etmemize gerekiyorsa, her koçluk serüvenine ya da yolculuğuna kendi içimize bakarak başlamamız gerekir.

Ayrıca, şunu bilmemiz gerekiyor: Başarı tesadüfen gelmez ve ömür boyu öğrenme isteğimizin başarımıza katkısı büyüktür. Bir yandan sürekli kendimizi geliştirmeye açık olmalıyız. Diğer yandan ise yeniliklere ve gelecek her şeye açık olmalıyız. Yani zihnimizi taze tutmalı ve yeniliklere ve geleceğe bakmalıyız. İşte bu konuda da koçluğun ve koçluk eğitimlerinin hayatımıza kattığı büyük farklar vardır. Tam bu noktada biraz da NLP’ye değinmek gerekli: NLP bize koçlukla birlikte bir sonraki adımımızı daha iyi planlamayı ve hayatta ne yapmamız gerektiğini anlatır. Bu cümlede şunu kast ediyorum: NLP bize daha büyük fırsatları ve belki de şu ana kadar görmediğimiz birçok olasılığı keşfetmemizi sağlar. Bir örnek vermek gerekirse: yerde durduğunuzu ve belinize bağlı iplerle ağırlıklarla yerde tutulduğunuzu düşünün. Bu ipleri kesersek ne olur? Belki de bizi tutan belirli ağırlıklar var ve onların ipini kesebilirsek, havaya yükselebiliriz ve aynı hizada duran (belki de arkamızda) her şeyi daha net görebiliriz. İşte NLP bizlere bunu yapmamızda yardımcı olur.

Koçluk eğitimleri alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor, koçluk eğitimi ya da koçluk yapmak, psikolojik danışmanlık yapmak değildir. Zaten sağlıklı olan bir kişiye istediği yolda ilerlemesi için yardımcı olmaktır bu yolda o kişiye eğitimler ve bilgiler vermektedir. Koçluk eğitimi almak isteyen kişilerin kendilerini sürekli geliştirmek isteyen ve kitap okuma, araştırma yapma gibi konulara yatkın olması beklenir. Çünkü bir kişi koçluk yapacaksa öncelikle farklı bilgilerle kendi ruhunu ve aklını zenginleştirmelidir. Koçluk eğitimlerinde mutlaka dikkat edilmesi noktalardan birisi koçluk sertifikalarının uluslararası alanda geçerli olmasıdır. Aynı zamanda, profesyonel alanda herkese daha farklı bir gelecek sunacak eğitimlere yönelmelerini tavsiye ediyorum.

Uluslararası Koçluk Federasyonu’ndan geçerliliği onaylanmış akredite olmuş olan programları tercih etmek, hem yurt içi hem de yurt dışında geçerli koçluk standartlarında eğitim almayı sağlar. Özellikle dikkat edilmesi gereken nokta uluslararası geçerli olduğu sunulan eğitimlerin akreditasyonlarının olup olmadığını öğrenmektir. Yine üniversite bazında verilen programlar uluslararası akreditasyonlarla desteklendiğinde kurumsal bir çerçevede geçerliliği olan eğitim ve sertifikasyonları kapsar. Geçerli ve akredite eğitimleri alan kişiler koçluk eğitimlerine devam edip, Mentörlük alarak ünvanlama çalışmaları yapabilir ve deneyimleri çerçevesinde ilerleyebilirler. Bu yazı milliyet.com.tr sitesinden alınmıştır.

 

 

  Yaşam Koçluğu Merkezi Kariyer Polikliniği Adana Merkezli Bir Bireysel Koçluk – Psikolojik Danışmanlık – Aile Danışmanlığı Merkezi olup, Türkiye’de 14 ilde şubesi ile hizmet vermektedir. Randevu almak için lütfen arayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top