skip to Main Content
Yetişkinlerde Travma Terapisi

Yetişkinlerde Travma Terapisi

Yetişkinlerde Travma Terapisi

Yetişkinlerde Travmatik yaşantılar bireylerin yaşamsal bütünlüğünü tehdit eden olaylardır. Örneğin deprem, sel gibi doğa kaynaklı afetler ya da savaşlar, terör, kazalar, cinsel ya da fiziksel saldırıya uğrama, işkence görme, çocuklukta yaşanan cinsel taciz ve tecavüzler, yaşamı tehdit eden bir hastalık tanısının konması, bir yakının kaybı gibi kişinin başa çıkma yetisini zorlayan durumlar Yetişkinlerde Travmatik olaylara örnek verilebilir.

 

Bireyler, Yetişkinlerde Travmatik olay sırasında veya sonrasında korku, dehşet, çaresizlik, utanç ve suçluluk gibi tepkiler verdiyse bu tür olaylar artık psikolojik açıdan Yetişkinlerde Travmatik olaylar ya da psikolojik Yetişkinlerde Travmatik olaylar (psikolojik Yetişkinlerde Travma) olarak adlandırılır.

 

Yetişkinlerde Travmatik stres tepkileri kişilerin bu olayları doğrudan yaşaması, olaya tanık olması, bu tür bir olayın sevdiği birinin başına geldiğini öğrenmesi ya da bu olaylara mesleki kanallarla maruz kalması sonucu ortaya çıkabilir.

 

Yetişkinlerde Travma sonrası görülebilen tepkiler tekil belirtilerden bozukluklara uzanan geniş bir yelpazede olup çok çeşitlidir. Psikolojik Yetişkinlerde Travmaların tedavisinde EMDR ve Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemlerinin etkinliği çok sayıda çalışma tarafından gösterilmiş olup uzun yıllardır güvenle uygulanmaktadır.

 

Yetişkinlerde Travma Terapisi

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Yetişkinlerde Travma Merkezi, Yetişkinlerde Travma Terapisi ile Yetişkinlerde Travma yaşayanlara danışmanlık hizmeti vermek, afetlerin ve diğer Yetişkinlerde Travmatik olayların bireylerde yarattığı olumsuz etkileri azaltmak amacıyla kurulmuştur. DBE ülkemizde afet sonrası müdahale eğitimindeki boşluğu kapatmak üzere, kendilerini geliştirip becerilerini artırmak isteyen meslektaşlarımıza eğitim desteği sağlama görevini de sosyal bir bilinçle üstlenmektedir. DBE Yetişkinlerde Travma Merkezi araştırmanın, yeni düşünce ve yaratıcılığın geliştirildiği, desteklendiği ve yaygınlaştırıldığı bir merkezdir.
DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü çalışanları, 1999 deprem felaketleri, 2000 Hatay sel felaketi, 10 Eylül 2001 Taksim Bombalama olayı, 2002 Afyon depremi ve 2003 Ocak ayında gerçekleşen THY uçak kazası sonrasında yürütülen Yetişkinlerde Travmaya müdahale çalışmalarında aktif olarak görev yapmıştır.

Hedefimiz bu merkezin Türkiye’nin diğer bölgelerinde kurulacak Yetişkinlerde Travma Merkezleri için bir model oluşturmasıdır.

Yetişkinlerde Travma nedir?

Günlük rutin işleyişi bozan, aniden, beklenmedik bir şekilde gelişen, dehşet, kaygı ve panik yaratan, kişinin anlamlandırma süreçlerini bozan olaylar, Yetişkinlerde Travmatik yaşantılar olarak tanımlanabilir. Yaşanmış olan bir trafik kazası, doğal afet – deprem ya da sel – taciz ya da daha zorlayıcı bir yaşantı veya on beş yıllık evlilikte atılmış olan ilk tokat bu konuya örnek oluşturabilir. Biraz daha ayrıntılandırırsak;

Yetişkinlerde Travmatik yaşantılar;

İnsan eliyle oluşanlar 
Kaza ile olanlar: 
Trafik, uçak, gemi vb. kazalar
Yangın, tüp patlaması,
Nükleer kazalar, grizu patlaması vb…

Bilerek oluşturulanlar: 
Savaşlar,
Kitle katliamları, soykırımlar
Toplama Kampları
Tecavüz, Taciz
Terör eylemleri

Doğal yollarla oluşanlar:
Deprem, sel
Kasırga, yer kayması
Yanardağ patlaması

 

  Yetişkinlerde Travma Terapisi Kariyer Polikliniği Adana Merkezli Bir Bireysel Koçluk – Psikolojik Danışmanlık – Aile Danışmanlığı Merkezi olup, Türkiye’de 14 ilde şubesi ile hizmet vermektedir. Randevu almak için lütfen arayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top