skip to Main Content
Vajinismus Tedavisi Merkezi

Vajinismus Tedavisi Merkezi

Vajinismus Tedavisi Merkezi

Vajinismus Tedavi Merkezi, Vajinusmus nedir? Ülkemizdeki Vajinusmus Oranı Nedir? Vajinusmus’un Belirtileri Nelerdir?
Ülkemizde her 10 kadından biri vajinismus problemiyle karşı karşıya kalmış durumda. Ancak vajinismus hastalığı başlarda pek belirti vermeyebilir ve ilerleyen zamanlarda kadınların cinsel ilişkiden haz almamasına neden olabilir. Bu nedenden dolayı ilk olarak vajinismus nedirvajinismus belirtileri nelerdir sorusunun cevabını vermek gerekir.

 

 

Cinsel ilişki, kadın ve erkek arasında gerçekleşen bu bireylerin cinsel organlarının birleşmesi sonucunda gerçekleştirilen bir eylemdir. Bu eylem aynı zamanda kadın ve erkeğin birkşiklte üremesi içinde gerekli olan gayet doğal bir eylem olarak gerçekleştirilir. Cinsel ilişki eylemini gerçekleştirirken erkeğin ve kadının haz alması ikili ilişkinin, özellikle evliliklerin daha mutlu geçmesi için oldukça gereklidir.

Ancak kadında veya erkekte gerçekleşen bir takım problemler cinsel ilişkide hazzı geri plana atabilir. Özellikle kadınlarda meydana gelen vajinismus hastalığı cinsel ilişki sırasında kadının duvar gibi hissetmesine neden olabilir. Vajinismus hastalığı belirtileri başta kadınlar tarafından fark edilemeyebilir. Bu nedenle ilk olarak vajinismus nedir, sorusunu cevaplamakta fayda görüyoruz.

Vajinismus nedir?
Vajinismus hastalığı cinsel ilişki sırasında kadının istemsizce kasılarak cinsel ilişkiyi neredeyse imkansız hale getirmesi durumudur.  Vajinismus hastalığında kadınlar panteriyle cinsel birliktelik yaşayamazlar.

Vajinismus hastalığında cinsel bir birliktelik gerçekleşe bile kadın ilişkiden hiçbir şekilde keyif almaz, aksine acı hisseder.

Vajinismus hastalığı her bireyde farklı şekillerde kendini gösterebilir. Vajinismusun genel olarak belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 

Vajinismus belirtileri nelerdir?

Cinsellikten korkmak

Cinsel ilişkiden çok fazla korkma hiçbir şekilde cinsel birlikteliği deneyememe durumu.

Ağrılı cinsellik 

Cinsel birleşmenin ağrılı ve zor bir şekilde gerçekleşmesi…

Penisin vajinaya girememesi 

Kadının kendini kasması sonucu, penisin vajinaya sadece bir kısmının girebilmesi durumu.

Jinekolog korkusu

Seks pozisyonlarını deneyememek
Cinsel ilişki sırasında değişik pozisyonlar deneyememek.

Bacakların açılmaması 

Cinsel ilişki sırasında bacakların açılmaması durumu…

Vajinismus neden olur?
Vajinismus hastalığının tıbbı bir nedeni bulunmamaktadır. Kadının cinselliğe sıcak bakmaması durumu olan vajinismus hastalığı, genelde psikolojik olarak anlamlandırılmaktadır.  Kadınların geçmiş yıllarda yaşamış olduğu taciz vakaları, veya cinsellikle alakalı kafasında oluşturduğu olumsuz düşünceler vajinismus hastalığına neden olabilecek etkenler arasında görülmektedir.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Vajinismus hastalığının tedavi süreci basit olmakla beraber, hastanın şikeyetlerine odaklı olarak yapılmaktadır.  Vajinismus hastalığının en önemli tedavi süreci vajinismus egzersizleridir. Vajinismus egzersizleri bu tedaviyi en olumlu şekilde etkileyecek yöntemler arasında yer almaktadır.
Bazı hastalarda psikolojik olarak ilerleyen tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Genellikle hastanın geçmişine inilir ve cinsellikle alakalı yaşamış olduğu sorunlar araştırılmaya çalışılır.

Kimi hastalara ise kombin dediğimiz her sistemden içeren tedavi yöntemleri birleştirilerek uygulanabilir. Sonuçta seçilecek tedavi yöntemi hastaya uygun şekilde seçilir ve hastanın sıkıntılandığı, rahatsızlık duyduğu yapmaktan korktuğu şeyler istenilmez. Tamamen kişiye duygularını kontrol etme becerisi öğretilir.

Vajinismus hastalığını tedavi eden en etkili yöntem, vajinismus egzersizleridir. Vajinismus egzersizlerini evinizde kendiniz kolayca yapabilir, kendi kendinizi tedavi edebilirsiniz.

İşte vajinismus egzersizleri…
Vajinismus egzersizlerinin en öenmli özelliği kişinin rahatlamasını sağlamaktır. Bu nedenle egzersizlere başlamadan önce iljk olarak rahatlamanızı öneririz. Bunun içinde vermiş olduğumuz nefes tekniğini uygulayabilirsiniz.

Nefes tekniği 

Derin ve doğru nefes tekniklerini kullanmak büyük oranda rahatlamanızı sağlayacaktır. Doğru soluk alıp verme tekniği için; nefesinizi burundan derin bir şekilde alıp daha sonra ağzınızdan yavaş yavaş verin, içinizde uzun süre nefesinizi tutmayın, nefesi veriş sürenizin alış sürenize göre yaklaşık iki kat daha uzun olmasına dikkat edin. Nefes alırken karnınızın şişmesini sağlayın, göğsünüzün değil. Her nefes alış verişinizde tüm vücudunuzu, kaslarınızı rahatlatın ve gevşetin.

Nefes egzersizlerini doğru şekilde yapmak psikolojik olarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

Aynalı egzersizler 
Dokunmadığımız ve görmediğimiz bir organdan korkmamız çok normal. Vajinismus hastalığını yenebilmek için ilk olarak vajinayı tanımanız gerekir.  Elinize bir el aynası alarak vajinayı inceleyebilir, vajinanın dudak kısımlarını iki elinizde açarak vajina kanallarına bakabilirsiniz.

Genital masaj 
Ayna ile incelemiş olduğunuz cinsel organınıza dokunmaktan asla vazgeçmeyin. Sırt üstü yatar bir pozisyonda yatarak, masaj yağı ile vajinanıza ufak dokunuşlarla masaj yapabilirsiniz.

Parmak egzersizleri 
Vajinismus tedavisinde parmak egzersizlerini de deneyebilirsiniz. Parmak egzersizleri vajinismus olan kadınlara pek çekici gelmese de bu yöntem oldukça etkili olarak bilinir. Parmağınızı vajinanızın içerisine sokarak vajinayı kasıp bırakabilirsiniz. Bu şekilde vajinanın kasılma gücünü de test  etmiş olursunuz

Vajinismus Tedavisi 5 Aşamalı Hızlı Çözüm

Bloğun bu sayfasında uyguladığım 5 aşamalı vajinismus tedavisi tekniğimi detaylıca anlatacağım ayrıca tedavi süreci ve vajinismus fiyatı hakkında genel bilgi sağlayacağım. Kalıcı kısa sürede çözüm için öncelikle rahatsızlığı tanımak, vajinismus problemiyle yüzleşmek gerek bu sebeple vajinismus nedir bağlantısı üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Öncelikle şunu bilmeni isterim vajinismus tedavisinde 5 aşamalı olarak çözüm sağlanabilen çoğunlukla psikolojik kökenli rahatsızlıktır.

Vajinismus hastalığı oluşumunda olumsuz düşüncelerin olabilir, geçmişte kötü olaylara maruz kalmış olabilirsin.

Vajinismus problemi için geçmiş dönem olumsuz olaylar ve düşüncelerini düzeltebilmen konusunda sana yardımcı olacağım.

Kullanılan Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Psikolog, psikiyatr ve jinekologlar aşağıdaki teknikleri kullanabilir.

 • Kızlık zarının alınması
 • Psikoterapi
 • Kegel egzersizleri
 • Solunum egzersizleri
 • Gevşeme egzersizleri
 • Dilatörler

 

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şimdi sana nasıl kalıcı vajinismus tedavisi uyguladığımı anlatacağım.

5 Aşamalı Vajinismus Çözümü (Parmak Egzersizi Yok)

İstanbul ÜsküdarPendik ve Kocaeli psikolojik terapi merkezleri ile size hizmet vermekteyim.

Merkezimize gelen vajinismus danışanlara beş aşamada kişiye özel ve çifte özel terapi uygulayarak sonuca ulaştırıyoruz.

Merak etmeyin merkezde hiçbir şekilde cinsel birleşme veya başka bir şey istemiyoruz.

Kişiye özel ve çifte özel bilgilendirme ve terapi yaparak ev ödevi şeklinde, kendi güvenli alanınızda ve kendiniz cinsel birleşmeye hazır olunca çift olarak beraber yapıyorsunuz.

Tedavide uygulanan beş aşama aşağıdaki gibidir.

 • Aşama -1 : Çift veya Kişiye özel problem tespit
 • Aşama -2: Kişiye özel bilinç altı yapılandırma
 • Aşama -3: Çift ve kişiye özel tedavi
 • Aşama -4: Çift ve kişiye özel psikolojik danışmanlık
 • Aşama -5: Çift uyumu ve mutlu evlilik hayatı

1- Çift ve Kişiye Özel Vajinismus Tedavisi Tespiti

Sonumut vajinismus tedavi merkezi kadın ve çifte özel terapi uygulanmaktadır. Okuduğunuz makale, kitap ve konuştuğunuz diğer meslektaşlarımızda hep standart gibi düşünebilirsiniz.

Ancak sorun kadın temelli düşünülse de kimi zaman erkekteki ereksiyon sorunları, erken boşalma, anlayışsız, aceleci eş probleminden dolayı erkek danışana  özel terapi uygulanıp sorunun üstesinden gelinebiliyor.

Vajinismus tedavisi sürecinde öncelikle sorunun kaynağını tespit ediyoruz, yani sorununu oluşturan durum erkekten mi, kadından mı kaynaklanıyor. Kadın veya erkekten hangisinde durum var ise onun üzerinde çocukluk, gençlik, yetişkinlik dönemi, aile yapısı, sosyal çevresi üzerinde karşılıklı etkileşim halinde konuşarak, sorunu oluşturan duygu, düşünce, olayı tespit ediyoruz.

Vajinismus türleri bağlantısını tıklayarak, seviyelerindeki açıklamalara göre kendi türünüzü ve seviyenizi tespit edebilirsiniz ancak türleri, seviyeleri kliniğine geldiğinizde detaylıca tekrar değerlendirilecektir.

2- Çift ve Kişiye Özel Bilinç Altı Yapılandırma

İlişkiye girememe tedavisi sürecinde problem tespiti yapılarak kadın ve erkek’te duruma neden olan çocukluk, gençlik dönemindeki olumsuz ve kötü düşünceleri bilinç altı yapılandırma tekniğimiz ile farkında olmanızı ve olumsuz düşüncelerden bilinç altı yapılandırmayla sizi kalıcı olarak kurtarıyoruz.

3- Çift ve Kişiye Özel Vajinismus Tedavisi

İlişkiye girememe hastalığının farkında olan kadın ve erkek çifte öncelikle bilgilendiriyor devamında ev ödevleri ile sorun yaşayan çiftlerimizi mutlu birlikteliğe cinsel ilişkiye girememe tedavisiyle hazırlıyoruz.

Kadına Özel Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisinin en başında sorun tespiti yaptığımız kadın geçmiş yaşamındaki olumsuz duygu, düşünce, kötü olaylar sonucu bedenine küsmüş, cinselliği ayıp, günah ve vajeni temiz veya pis olarak tanımladığından vücudu ile ilgili bilgi eksikliği yaşıyor olabilir.

Bu durumda olan kadınlara vajinismus tedavisi sürecinde özel vücut, vajen bölgesi hakkında tanıma terapileri veriyoruz. Ağır vakalarda öncelikle kadının kendi bedenini fark etmesini, sonra eşinin bedenini fark etmesini, haz duygularının artırmasını sağlıyor, eşiyle uyum içinde birleşmelerini sağlıyoruz.

Erkeğe Özel Vajinismus Tedavisi

Teşhisi konulan erkek eş sorununa ise erkekteki problemin geçmiş yaşam hikayesine göre çocukluk, gençlik, yetişkinlik dönemindeki olumsuz düşünceleri bilinç altı yapılandırma tekniği ile hasarlı bölgeyi onarıp ereksiyon sorunu veya erken boşalma gibi durumlar için terapiler uyguluyoruz.

Merkezimizde erkek danışana, eşi için nasıl davranacağı, problemi aşmada erkek olarak ona eşi ile birlik yapacağı pratik bilgileri veriyoruz.

4- Çift ve Kişiye Özel Vajinismus Tedavisi Psikolojik Danışmanlık

Cinsel ilişkiye giremeyen çiftler de ilerleyen süreçlerinde görülmeyen ve sonradan ortaya çıkan yeni durumlar oluşabilir bu durumlarda telefon, e-posta, vajinismus facebook sayfamız üzerinden veya Üsküdar, Pendik ve İzmit vajinismus merkezleri aracılığıyla randevu alıp gelerek yeni durum hakkında psikolojik terapi veriyoruz.

5- Çift Uyumu ve Mutlu Evlilik

Eşiyle tam ilişkiye giremeyen çiftler de tek sefer birleşmenin olması çoğu zaman başarı değildir. Bizim tarafımızdan önemli olan çiftlerin uyum içinde ortak hazzı alarak cinselliği yaşamalarıdır.

Bu sebepten ilk cinsel birleşme deneyimini yaşadıktan sonra ilerleyen günlerde yaşadığı sorunlar, problemlerle ilgili danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Cinsel Oyun Temelli ve Çift Haz Uyumlu Vajinismus Tedavisi

Çiftler arasında en hızlı şekilde hastalığı aşmaları için klinik yerlerimizde psikoterapiyle, cinsel oyun terapilerini çiftlere öğretiyoruz.

Bu oyun terapilerini evlerine gittiklerinde, çiftler kendi güvenli ortamlarında uygun olunca yapıyorlar.

Zoraki bir ödev olarak değil cinselliğin başlaması ve zevk almalarını sağlayarak, kadının yeteri haz duygusu ve pelvik kaslarını doğru kontrolü ile acısız, ağrısız bir şekilde penis, vajen birleşmesini sağlamalarına çalışıyoruz.

Sık Sorulan Sorular

Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismus tedavisi için uzmanın tedavi yönetimine göre farklılık göstermektedir. İnternet araştırmalarında göreceğiniz parmak egzersizleri, vajinismus setleriyle vajinismus’u kendi kendine tedavi etmeye çalışabilirsiniz.

Jinekolojik muayenede kızlık zarı alımı gibi teknikler kullanabilir.

Psikaytır sakinleştirici gibi ilaçlar ile tedavi uygulayabilirler.

Aktarlardan doğal tedavi için sakinleştirici otlar talep edebilir, cinsel birleşme öncesi bitkileri kaynatıp içerek ilişkiye başlayabilirsiniz.

Yukarıda farklı tedavi şekillerini yazsak da vajinismus için bütünleşik terapiler hızlı sonuç verecektir. Tek başına uygulayacağınız teknikler sizi karamsarlığa itecektir.

Sonumut psikolojik hizmetler merkezi olarak vajinismus’a psikolojik tedavi sunuyoruz. Terapilerimizi 5 aşamada kadın, erkek, çift boyutunda geçmiş yaşam hikayeleri ile birlikte problemi oluşturan etmeni tespit edip kalıcı vajinismus tedavisi için psikoterapi yapıyoruz.

Psikolog olarak terapilerimizde ilaçsız olarak ve parmak egzersizi olmadan terapileri tamamlıyoruz.

Doğal vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir?

Doğal tedavi yöntemleri olarak alkol almanız, aktardan bazı bitkilerle tedavi olabileceğiniz anlatılır.

Psikolog olarak öncelikle aklınıza yatmayan hiç bir şeyi denemeyin. Vajinismus ücretleri maliyetli olduğu için kendi kendine evde tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Gerçek başarı için kadın ve erkeklerdeki sorunlar kabul edilmeli bir psikolog eşliğinde sorunun kökeninde yatan önemli olan sebep tespit edildikten sonra gerekli ise hipnozla tedavi dahil psikoterapiyle mutlu cinsel hayata kavuşabilirsiniz.

Vajinismus kendi kendine nasıl yenilir?

Doktora gitmeden ilk başında cinsel ilişki sırasında denemeler yapılabilir çünkü kadınlar çocukluklarında beri erkekler kötüdür, acır, kanar gibi telkinlerle büyür bundan dolayı ilk gece cinsel ilişkinin ilk zamanlarında çekinip korkabilir,  istem dışı olarak kadın kendini çekebilir, erkek olarak anlayışla karşılamalı ön sevişmeleri uzun tutmalı ve kadın hazır olduğunda cinsel birleşmeye başlamalısınız.

Evlilikte cinsel birleşme için çift olarak birbirinize şans verin, vajinismus’un üstesinden gelmek için ilk gece cinsel ilişkizamanından itibaren kendinize yeteri kadar zaman verin ayrıca sevişme sırasında kadının erkeğinin bedenini tanımasına izin vermelisiniz. İnsan bilmediğinin düşmanıdır, kadın erkeğin bedenini tanıyarak korkularını yenip kendisini daha rahat hissedebilecektir.

Defalarca denediniz ancak hala eşinizle tam cinsel birleşme sağlayamıyorum derseniz vajinismus merkezi ile terapilere başlayabilirsiniz.

Vajinismus ne kadar sürede tedavi edilir?

Vajinismus seansları çiftin durumuna göre 1 seansta da çözülebilir daha uzunda olabilir. Buradaki etmen sorunun sadece kadında olması, kadın, erkek ikisini içeren sorunların olmasına göre değişkenlik göstermektedir.

Sonumut psikoloji olarak 3 seansta vajinismus’a çözüm sağlıyoruz. Ön görüşmelerimiz ücretsiz olmaktadır, tedavi için uygun şartları taşırsanız arkasından hemen seanslara başlanmaktadır.

Sonumut psikoterapi merkezi ile terapi alan danışanlarımızın gerçek vajinismus hikayeleri okumak için bağlantıyı tıklayın.

Problem tür ve seviyenize göre tedavi süresi farklılık göstermektedir ve tedavi süreçlerini genellemeye çalışırsak 3 farklı zaman diliminde çoğu vajinismus sorunu yaşayanları sonuca ulaştırmış bulunmaktayız.

Terapilerimiz toplumumuzun gelenek ve göreneklerine saygılı, uygun şekilde yapılmaktadır. Klinikte cinsel birleşme gerçekleştirme olayını biz uygulamıyoruz.

Her vajinismus sorunu yaşayan bayanın sorunu tektir, aynısı yoktur. Uygulanan tedavi teknikerine, uygulayan terapistlerin tutumlarına, çiftlerin uygulama durumlarına bağlı olarak süresi de değişiklik gösterebilir, bayana davranışçı terapi uygularsınız, ilk haftada sorunu çözer, başka bayana hipnoz uygularsınız 1 günde sorununu aşar, aslında hangi kişiye hangi tekniğin uygulanacağı önem kazanmaktadır.

4-5 yıldan beri tedavi gören çiftler görüyorum. Türkiye’de gitmedikleri terapist, hekim, uzman, vajinismus merkezi kalmamış, bu durumda çiftlere de çok büyük görevler düşüyor, tedavide sebat etmek önemli, sonuca ulaşıncaya kadar sabırla çalışmak gerekebilir. Sürekli merkez ve terapist değiştiren çiftlerin beklentileri çok farklı olabiliyor, genelde sihirli bir değnek dokunsun ve sorun bitsin istiyorlar ama öyle sihirli bir değnek dünyada yok maalesef, her işin zorluğu, zahmeti, meşakkati var. Yemek yiyeyim ama hiç çiğnemiyeyim, olmaz ki, yemekten tatmak istiyorsak çiğneme zahmetine katlanacağız.

Önerilmeyen Vajinismus Tedavisi Teknikleri Nelerdir?

Biz böyle yaklaşımı hastaya/danışana saygısızlık olarak kabul ediyoruz. Danışanın iyiyi kötüden, kötüyü iyiden ayıracak aklı mantığı yok mu? Şimdi benim kendimi padişah yerine koyup: Sakın şuna gitmeyin, şu uzmana uğramayın, o tekniğin kötü olduğunu unutmayın, demeye ne hakkım var ne de yetkim. Vajinismus tedavi danışanlarımız, hastalarımız aklı başında insanlardır ve kendi kararlarını kendileri verebilirler.

Siz değerli vajinismus danışanı hangi uzman, hangi teknik ya da yöntem kafanıza yatıyorsa gidersiniz, mantığınıza uymazsa gitmezsiniz, isterseniz gider uzmanın kliniğinde, onun gözetiminde ilişkiye girersiniz, isterseniz kabul etmezsiniz, en doğru kararı kendiniz verirsiniz. Buyurun karar sizin.

Vajinismus Tedavisinde Ne Zaman Başarılı Olabilirim?

3 Seanslık Vajinismus Tedavisi

‘Direnç yıkma’ yada ‘Şok tedavi’ : Vajinismus sürecinde 3 seanslık terapiye genellikle uzak yerden gelen ve zaman konusunda sorunları olan çiftleri alıyoruz. Bu süreçte 10 yıl, 15 yıl, 20 yıl evli olan ve sorunu olan çiftlerde katılabiliyor.

2 Günlük Tedaviler

2 günlük tedavilere ise zamanı sınırlı olan, sorunun kökenlerinin derinlerde olmadığı, çözüme daha yakın çiftleri alıyoruz.

Bir Haftalık Tedaviler

Vajinismus terapisi için zaman konusunda sorunu olmayan. İşi müsait olan, acelesi olmayan danışanları alıyoruz.

Bir hafta süresinde bedensel, zihinsel, bilinçaltı bütünlüğünü, beraberliğini sağlayacak tedaviler uygulayıp misafirlerimizi uğurluyoruz. Bu üç tedavi şeklinden hangisini uygulayacağımıza beraber karar veriyoruz.

Sorunu çözümünde merkez olarak biz yardımcı oluyoruz ve sonuca ulaşmadan bırakmıyoruz.

Bu işi bizden başka yapan arkadaşlarımızda var. Onlarda çözüme ulaşmada başarılılar, işini güzel yapan herkesi de alkışlıyoruz, tebrik ediyoruz. İsteyene kısa süreli, isteyene uzun süreli tedavi de uyguluyoruz. Biz merkez olarak dünyada ve Türkiye’de uygulanan bütün tedavi tekniklerini uyguluyoruz. Bilmediğimiz uygulamadığımız teknik yok. Siz kısa süreli tedavi de uyguluyorsunuz. Ama kısa süreli tedavileri bazı uzmanlar neden tavsiye etmiyor?

Biz tedavilerimizde birleşme ve uyum sürecini ikiye ayırdık. Cinsel birleşme kısa sürede sağlanırken uyum süreci zaman almaktadır. Kısa sürede cinsel uyum sürecini tamamlamak şimdiki tedavi teknikleri ile mümkün değildir.

Kısa süreli tedavilere karşı çıkan arkadaşlar bu süreçleri birbirinden ayırmıyorlar. Biz kalkıp da 2 saat içinde kişinin bütün psikolojik düşünce süreçlerini değiştirdiğimizi zaten iddia etmiyoruz.

Birincil amacımız cinsel birleşmenin gerçekleşmesi, ikincil amacımız olumsuz psikolojik süreçlerin zamanla değiştirilmesi. Normal şartlarda cinsel ilişki sorunu olmayan çift kaç dakikada cinsel birleşmeyi gerçekleştirir? 2 dakika diyelim, eğer biz 2 dakikada olan ilişkiyi aylara yıllara yayıyor isek yolunda gitmeyen şeyler var ve biz terapistler boşa kürek çekiyoruz demektir. Şimdi biz kalkıp da tek seansta çözülemeyecek kadar büyük sorun olan Vajinismus ” diye nara atarsak, punto çakarsak acaba gelen danışanlarımız için iyilik mi yapmış oluyoruz, yoksa onlara kötülük mü yapıyoruz?

“Sorun o kadar büyük sorundur ki ” Şimdi bu sözü okuyan bayanın bilinçaltı nasıl mesaj alıyor?” Bu da terapistlerin, danışanlarını olumsuz yönde şartlandırması değil mi? Bu sözün ‘sen 1 ay sonra öleceksin’ demekten ne farkı var? Zaten çiftler sorun yaşıyor. İlla terapistimizin dediği gibi sorun uzun zaman diliminde çözülecek Öyle mi? Normal şartlarda 2 dakikada olan birleşme, 2 saatte de gerçekleşir, 2 günde de, yeter ki çiftler hazır olsunlar.

Herkes Vajinismus Tedavisine Katılabilir mi?

Terapi beraber çalışma, kolektif iş yapma faaliyetidir. Şimdi futbol maçı yapacaksınız, tabii ki beraber çalışabileceğiniz uyumlu kişileri ekibinize alırsınız, iş yerinde de aynı şey geçerlidir, uyumlu çalışacak arkadaşları seçmek.

Her şeye ‘para’ gözüyle bakıldığı zaman hayatımızı devam ettirmek, çoğu insana yardımcı olmak adına tabii ki ücret alacağız ama bizim göre paradan daha ziyade iş doyumu önemli, yaptığımız işi severek yapmalıyız.

Kendimi kötü hissettiğim işi yapmak istemem doğrusu, uyumsuz terapist ya da çiftlerle çalışmak tam işkence halini alır zamanla, bize gelen çiftlerle aramızda pozitif iletişimin oluşması önemli, ben çiftlerden pozitif elektrik almalıyım onlarda benden bu sebepten pozitif elektrik alamadığınız insanla rahat çalışamazsınız.

Vajinismus problemi yaşayan kadın anlatıyor; Hocam vajinismus için filanca uzmana gittik. Adamın yüzünü görünce tiksindim ve verdiği şeyleri uyguladık ama olmadı sorun devam ediyor.

Sevmediğiniz birinin verdiği hediyeyi kabul eder misiniz? Eğer terapiste ısınmadı iseniz lütfen seansa katılmayınız. Bu benim görüşüm tabi, beni bağlar. Bende pozitif elektrik alamadığım çiftleri terapiye almıyorum, başka terapistlerle çalışmalarını tavsiye ediyorum. Bu danışanım ve benim için önemli çünkü olumsuzluk çözümü zorlaştırır. Neden iki taraf hüsran yaşasın?. Yani terapide benimle danışanlarım arasındaki UYUM önemli, bir dersin hocasını severseniz dersi de seversiniz, hocayı sevmezseniz dersi de sevmezsiniz, aynı şey terapist için de geçerli. Terapisti severseniz terapiyi de seversiniz, sevmezseniz terapiyi de sevemezsiniz. Isınmadığım insanları başka terapiste yönlendirebilirim.

Eşler arasındaki uyum ikinci kuralımız. Eşlerle beraber ve ayrı ayrı görüşüyoruz, eğer çiftler uyumsuz ise, aralarında huzursuzluk varsa, ayrılmayı düşünüyorlarsa yine terapiye almıyoruz ve genellikle çiftleri beraber alıyoruz.

Karı-kocanın vajinismus seanslarına beraber katılmasını arzu ediyoruz ve eşin haricinde birinci dereceden de olsa anne, baba gibi yakınları seansa almıyoruz, bekleme salonunda bekletiyoruz.

Çiftlerin terapiyi birlikte istemeleri çiftler adına hayati önemli, vajinismus problem çözüm sürecinde bazen erkek ister bayan istemez, bazen de bayanister erkek istemez.

Vajinismus tedavisi ücreti ne kadar?

Vajinismus tedavi ücretleri uygulanan tekniğe göre, uzmanın tecrübesi, meslekteki uzun tecrübesine, sertifikalarına göre, değişiklik göstermektedir. Bu yazı .vajinismustedavimerkezi.org sitesinden alınmıştır.

 

 

  Vajinismus Tedavisi Merkezi Kariyer Polikliniği Adana Merkezli Bir Bireysel Koçluk – Psikolojik Danışmanlık – Aile Danışmanlığı Merkezi olup, Türkiye’de 14 ilde şubesi ile hizmet vermektedir. Randevu almak için lütfen arayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top