skip to Main Content
Erkeklerde Cinsel Sorunların Tedavisi

Erkeklerde Cinsel Sorunların Tedavisi

Erkeklerde Cinsel Sorunların Tedavisi

Cinsel İşlev Bozukluğu  Görülme Sıklığı
Erişkin erkeklerin %15’inde, 50 yaş üzerinde her 10 erkeğin 3’ünde cinsel istek azlığı veya yokluğu görülmektedir. Yapılan istatistiklere göre her 10 erkekten 3’ünde erken boşalma görülmektedir. 40 yaş üzerindeki erkekler yaşam boyu  en az bir defa sertleşme sorunuyla karşılaşabileceği bildirilmektedir. Orgazm olamama- geç boşalma sorunu diğerlerinde oranla daha az sıklıkla görülmektedir.
Sertleşme sorunu toplumda daha az görülmesine rağmen, ülkemizde cinsel işlev bozukluğu kliniklerinde en sık rastlanan cinsel işlev bozukluğunun sertleşme bozukluğu olduğu bildirilmiştir. Sertleşme sorunu toplumda daha az Diğer sorunlar arasında,  erken boşalma ve penis boyu sorunları yer almaktadır. Yapılan çalışmalarda erkeklerin üçte biri erken boşalma sorunu yaşamaktadır ancak durumu sorun edenlerin sayısı oldukça azdır.

 

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları;

  • cinsel istek
  • uyarılma-sertleşme (ereksiyon)
  • boşalma (ejakulasyon)

Cinsel İşlev Bozukluklarının Nedenleri  
-Organik (bedensel bir hastalığa, ilaç yan etkilerine bağlı) nedenler
-Psikolojik (nevrotik çatışmaların, kişilik özelliklerinin, olumsuz cinsel deneyimlerin, psikiyatrik hastalıkların yol açtığı) nedenler
-İlişkisel nedenler
Her biri tek başına rol oynayabileceği gibi, birden fazla neden de bir arada  rol oynayabilir.

 

Erken Boşalma
Erken boşalmayı, bazı yazarlar,  erkeğin eşini tatmin edemeden boşalması olarak tanımlarken, bazıları ise,  penisin henüz ilişkiye girmeden veya girdikten hemen sonra boşalması olarak tanımlamaktadır. Erken boşalma yaşayanların cinsel gelişim öyküsü alındığında mastürbasyon yapmaya yönelik suçluluk duygularının olabileceği görülmektedir.
Erkeklerin yaklaşık % 30-%40 ‘ında  erken boşalmaya az veya çok rastlanır. Bazı erkeklerde erken boşalmayı her ilişkide yaşarken, bazılarında  ise bu durum zaman zaman problem olabilir. Problemin sadece kendisinde olduğunu düşünen kişiler başkalarının öğrenmesinden korktuğu için sessiz kalmayı tercih edebilir.
Erkeklerin çoğunluğu, stres veya  aşırı uyarılma söz konusu olduğunda boşalmayı daha erken yaşayabilirler. Bazıları mastürbasyon yaparken, bazıları cinsel ilişki öncesinde, bazıları ise cinsel birleşme sırasında erken boşalma sorunu yaşayabilir.

 

Erken Boşalmanın Belirtileri
-Kontrolsüz bir şekilde boşalma
-Cinsel tatminde azalma
-Suçluluk
-Utanç duyma
-Kendinden nefret etme
-Hayal kırıklığı hissi
-Cinsel isteksizlik

 

Erken Boşalan Erkeklerin Özellikleri 
-Her konuda acelecidirler (hızlı yemek yerler, hızlı araba kullanırlar vb.)
-Çabuk sinirlenirler.
-Kontrolsüz davranışları vardır.
-Ya çok çabuk güvenirler yada güven duymada zorlanırlar.
-Rekabetçi, sosyal alanda ve mesleğinde hırslı, dakik, güçlü ve etkileyici olabilirler
-Onaylanmayı bekleyebilirler.
-Duygularını saklayabilirler.

 

Erken Boşalmanın Nedenleri
-İdrar yolları veya prostat enfeksiyonları gibi fiziksel nedenler nadiren görülmekle birlikte erken boşalmaya yol açabilir.
-Uzun süre cinsel perhizler sonrası kurulan cinsel ilişkiler
-Partnerin daha istekli olması
-Yeni evlenmiş veya hiç cinsel ilişkide bulunmamış olmak
-Cinsel ilişki yoğunluğunun azalması
-Kaygılı veya sinirli olmak
-Aşırı istekli olmak
-Performans anksiyetesi
-Kadının cinsel isteksizliği
-Cinselliği suçluluk duyguları içinde yaşamak.
-Eşin “hemen olsun bitsin” baskısı nedeni ile de erken boşalma yaşanabilir.
-Sinir sistemindeki özellikleri nedeniyle bazı erkeklerin erken boşalmaya daha yatkın olabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

Eşin erken boşalmadan şikayetçi olması erkeğin stresini daha da arttırır ve sorun daha fazla sürer ve kısırlık, eşler arası evlilik sorunları gibi sorunlar yaşanır.

Cinsel İsteksizlik

Erkekler, sıklıkla sertleşme sorunu için kliniğe başvururken, cinsel isteksizlik nedeniyle daha az sıklıkla kliniğe başvurmaktadır. Cinsel isteksizlik, fiziksel nedenlerden kaynaklanabileceği  gibi evlilikteki sorunlardan veya depresyondan kaynaklanabilir.

Geç Boşalma
Geç boşalma ile ilgili kliniğe daha az sıklıkla başvurulmaktadır. Bazı erkekler mastürbasyonla geç boşalır, bazıları ilişkide ancak mastürbasyonla boşalır, bazıları ise uzun bir ilişki sonucu boşalmaktadır. Kontrolcü bir yaşam tarzının olabileceği düşünülebilir.

AĞRILI BOŞALMA
Nadir görülmekle birlikte, fiziksel nedenlerden kaynaklanabileceği gibi kaslardaki spazmdan da kaynaklanabilir.

 

Sertleşme Sorunu – Ereksiyon Sorunu :  Empotans
Cinsel ilişkide, cinsel eylemi tamamlamaya yetecek seviyede peniste gerekli sertleşmeyi sağlayamama veya sürdürememe durumudur.  Yapılan çalışmalarda,  genel nüfusta görülme sıklığı  %10-20 arasında değişmektedir. Gençlerde yaygınlığı %8 bulunmuştur. Türkiye’de ise, 40 yaş üzeri erkeklerin %69’u bu sorunu yaşayabilir. Yaşla birlikte bu sorunun görülme olasılığı artabilir. Bu durum organik nedenlere bağlı olabilir. Ancak, cinsel ilişki dışındaki durumlarda (uykuda veya sabah uyanıldığında) sertleşme oluyorsa bu durumun psikolojik olabileceği düşünülmektedir.
Ereksiyon sorunu farklı şekillerde görülebilir. Bazı kişilerde cinsel ilişkinin başlangıcında sertleşme oluşmamakta, bazılarında vaginaya girme aşamasında veya  cinsel ilişki sırasında sertleşme kaybolmaktadır.

Sertleşme Sorununun Nedenleri 

Fiziksel Nedenler

-Yaş
-Damar sertliği
-Kalp, böbrek, Karaciğer, şeker  hastalığı
-Tansiyon ve kolestrol yüksekliği
-Nörolojik hastalıklar
-Omurilik yaralanmaları
-Bazı ameliyatlar
-Uyuşturucu, alkol, sigara ve bazı tıbbi ilaçlar

Psikolojik Nedenler
Cinsel ilişki dışındaki durumlarda (uykuda veya sabah uyanıldığında) sertleşme oluyorsa veya cinsel ilişkide de bazen sertleşme oluyor ancak bazen olmuyorsa  bu durumun psikolojik olabileceği düşünülmektedir.
-Aşırı stres
-Depresyon
-Çocukluk çağında travmatik deneyimler
-İlişki sorunları
-Cinsel yönelim
-Cinsellik konusunda bilginin yetersiz olması
-Cinselliğe ilişkin endişeler , performans kaygısı
-İlk cinsel ilişkide yaşanan travmatik deneyimler

 Değerlendirme Ve Tedavi

Öncelikle, klinik öykü ile psikolojik ve organik etkenlerin hangisinin ön planda olduğu değerlendirilebilir. Bu değerlendirme sonrasında üroloğun değerlendirmesi gerekebilir. Sorunun nedenlerinin belirlenmesi tedavi programı oluşturulmasında öncelik taşımaktadır.
Cinsel işlev bozukluklarında psikolojik ve ilişkisel etkenler rol oynayabilir. Bazı durumlarda ilaç tedavisi uygulanabilir. İlaç tedavisi tek başına kullanılabilecek bir seçenek değildir. Yapılan çalışmalarda, ilaç ve psikoterapinin birlikte kullanılması etkin olduğu gösterilmiştir.
Cinsel sorunların süregenleşmesindeki en önemli etken  cinsellikle ilgili yanlış inanışlar ve bilgi eksikliğidir. Cinsel işlev bozukluğu, erkek tarafından travma olarak algılanabilir, kendini değersiz gibi algılayabilir. Bu sürecin sonunda depresif belirtiler ortaya çıkabilir. Uyku düzeni, dikkat ve konsantrasyonu bozulabilir.
Cinsel işlev bozukluklarında, Bilişsel davranışçı psikoterapi  etkin bir yöntemdir.  Terapide, bilgilendirme ve yanlış inanışlar üzerinden çalışılır. Eşlere ev ödevleri verilerek, yaşadıkların stresin azalması, hazzın arttırılması üzerinden çalışılır.

 

Etiketler: Erkek Ve Cinsel Sorunlar, Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları, Cinsel İşlev Bozukluklarının Nedenleri, Erken Boşalma, Erken Boşalmanın Belirtileri, Erken Boşalan Erkeklerin Özellikleri, Erken Boşalmanın Nedenleri, Cinsel İsteksizlik, Geç Boşalma, Ağrılı Boşalma, Sertleşme Sorunu, Ereksiyon Sorunu

 

  Erkeklerde Cinsel Sorunların Tedavisi Kariyer Polikliniği Adana Merkezli Bir Bireysel Koçluk – Psikolojik Danışmanlık – Aile Danışmanlığı Merkezi olup, Türkiye’de 14 ilde şubesi ile hizmet vermektedir. Randevu almak için lütfen arayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top