skip to Main Content
Bireysel Terapi  Hizmeti

Bireysel Terapi Hizmeti

Bireysel Terapi Hizmeti

Duygusal çatışma ve duygusal gerilimden kaynaklanan kaygı, ruhsal çökkünlük stres gibi ruhsal sıkıntıları azaltarak kişiyi kaygı ve gerginlikten kurtarma, ruhsal uyum yeteneğini arttırma, sosyal ilişkileri olgunlaştırma yeteneği kazandıran tüm teknik yöntem ve uygulamalar Terapi olarak adlandırılır. Terapi nedir? sorusuna kısaca bu şekilde yanıt verebiliriz.

Bireysel Terapi uygulamalarında ruhsal yapı savunma mekanizmaları gibi psikolojinin temelleri eğitim olarak verilmesine karşın sadece eğitim Terapi olarak kabul edilemez. Örneğin aşırı alkol tüketimine bağlı siroz gelişimi saptanan bir hastaya alkolün sirozdaki rolü, etkileri ve zararları anlatıldığında hasta alkolü bırakabilir. Bu eğitimin rolüdür. Kişi zararlarını bile bile bırakmak istemesine karşın alkolü bırakamıyorsa Terapi devreye girer. Kişinin alkolü bırakmasını engelleyen içgörü eksikliği irade yetersizliği gibi ruhsal yapıda bozukluk yaratan aksaklıkların saptanması ve bunların düzeltilerek alkolün bırakılmasını sağlamak Terapinin görevidir.

Terapist ve danışanın birebir etkileşime girdiği terapi uygulamaları genel anlamda bireysel Terapiler olarak adlandırılır.

Günümüzde birbirine yakın veya zıt görüşler içeren bir çok bireysel Terapi yöntemi kullanılmaktadır. Temel Terapi yöntemleri şunlardır.

1)Davranışçı Terapiler

2)Bilişsel Terapiler

a)Aeron Beck’in Bilişsel Terapisi

b)Farkındalık Terapileri

3)Dinamik ve Psikoanalitik Terapiler

4)Gestalt Terapi

5)Varoluşçu Terapiler

6)Bütüncül Terapiler

a)Birleştirilmiş Terapi

b)Bütüncül Terapi

c)Eklektik Terapi gibi

Terapistiniz kendi yetiştiği ekol ve geribildirimlerine en çok güvendiği teknik ve yöntemi hastanın ruhsal problemi ve kişilik özelliklerine göre bazen yalın olarak, bazen de birkaç ekolün sentezini uygulamalarında kullanabilir.

Terapiye katılma hastanın tamamen özgür iradesi ve isteğine bağlıdır. Kişi kendi isteği ve rızasıyla tam bir inançla terapiyi istiyorsa uygulanabilir. Bireysel terapi sırasında yapılan tüm görüşmeler gizlidir. Gereğinde destek istenmesi amacıyla, ancak hastanın izin vermesi kaydıyla, izin verdiği kadar bilgi paylaşılabilir.

Tedavinin başlangıcında; terapist ve terapi alacak kişi arasında tedavinin amaçları, izlenecek yol, yöntem ve terapi alacak kişinin yükümlülükleri yazılı olarak belirlenir.

Hangi Terapi yöntemi kullanılırsa kullanılsın, özünde tüm terapilerde aşağıdaki temeller söz konusudur.

a)Terapi, danışanın eleştirildiği, taşlandığı bir arena değildir. Terapistiniz sizi yargılamaz, sadece yanlışlarınızı göstermez.

b)Terapi sadece öğüt verme uygulaması değildir. Terapistler zaman zaman küçük tavsiyelerde bulunmakla birlikte tavsiye vermekten kaçınarak, sadece kendinize verebileceğiniz tavsiyelere destek olarak doğru kararlar alabilmenizi sağlamaya çalışabilirler.

c)Terapi tek yönlü bir eğitim uygulaması değil, karşılıklı diyalogdur.

d)Terapistler hiçbir zaman sizin adınıza karar vermezler. Doğru karar verme becerisini kazanmanızı sağlamaya çalışırlar.

e)Terapi filmlerdeki gibi sadece çocukluğunuzu, geçmiş travmalarınızı anlatma yeri değildir. Gerçekte geçmiş, bugün ve gelecek, bu anda yaşanmaktadır. Geçmişin zaman zaman konuşulmasının amacı bugüne yansımalarını ortaya çıkarma ve özgürleşmektir.

f)Terapide önemli olan ne düşündüğünüz değil, nasıl düşündüğünüzdür. Düşünülen şeyin altındaki motivasyonun ne olduğunun farkına varılması ile kişi kontrolü ele alabilir ve bilinçli seçimle düşünme ortaya çıkar . Özgüven dolu temel kabullerin yerleşmesi ve motivasyonun özgüvenden gelmesi amaçlanır.

g)Terapistin görevi sizi değiştirmek değil, içinizdeki enerji ve gücü ortaya çıkarmanıza yardımcı olmak ve gerçek varoluşunuzu ortaya çıkarabilmeniz ve kendinizi gerçekleştirebilmenizi engelleyen, sahte kendiliğe ait savunma engellerini kaldırmanıza yardımcı olmaktır.

Hayatınızın seyrini değiştirmek, mutluluk rüzgarını yakalamak, zincirlerinizden kurtulmak, yeni ve sağlıklı bakış açısı yakalamak için bireysel Terapi ihtiyacınızda Kariyer Polikliniği olarak deneyimli Psikolog-Terapist kadromuzla modern ve geleneksel terapi yöntemleriyle hizmetinizdeyiz.

 

 

  Bireysel Terapi Hizmeti Kariyer Polikliniği Adana Merkezli Bir Bireysel Koçluk – Psikolojik Danışmanlık – Aile Danışmanlığı Merkezi olup, Türkiye’de 14 ilde şubesi ile hizmet vermektedir. Randevu almak için lütfen arayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top